
Інформаційна довідка
«Щодо результатів моніторингу функціонування Донецького казенного заводу хімічних виробів»
НЦУВКЗ проведено моніторинг функціонування Донецького казенного заводу хімічних виробів, який знаходиться на території Донецької області (м. Донецьк), за результатами обробки супутникових знімків КА SuperView-1 станом на 15.11.2018 р. та на 18.03.2021 р. (додаток 2).
Довідково: Донецький казенний завод хімічних виробів (ДКЗХВ) — підприємство з виготовлення боєприпасів та промислових вибухових речовин, а також з утилізації артилерійських боєприпасів. Входив до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки України. Після початку бойових дій на сході України, завод опинився в зоні бойових дій. Протягом 2014-2015 рр. завод неодноразово зазнавав артилерійських обстрілів, що викликало детонацію вибухових матеріалів на його складах.
За раніше наданою інформацією (наш вих. 1254/03 від 07.08.2018 р.) через бойові дії Донецький казенний завод хімічних виробів практично повністю зруйновано і не працює.
За результатами обробки даних ДЗЗ (за листопад 2018 р. та березень 2021 р.) змін в стані об’єктів інфраструктури не виявлено, відновлення зруйнованих будівель не відмічається.
У той же час, за даний період, у безпосередній близькості від місця розташування головного могильника радіоактивних відходів (західна частина території заводу), спостерігаються земляні роботи, що проводились невстановленими особами.
Результатом цих робіт стала поява нового концентричного котловану діаметром близько 14 м поряд із раніше виявленим аналогічним котлованом (викопаний у період липень-листопад 2018 р.).
За даними ЗМІ , на даній ділянці були розміщені заглиблені ємності із спеціальних сплавів для зберігання рідких (у тому числі радіоактивних) відходів (рис. 1).



Рис.1 Сховище для зберігання рідких відходів, розміщене через дорогу від основного
Можна припустити, що обидва котловани залишились внаслідок демонтажу сховища для зберігання рідких відходів та вилучення вказаних вище металічних ємностей, ймовірно з метою їх подальшої здачі на металобрухт.
Ведення земляних робіт поблизу могильника та необережне поводження із ємностями для зберігання відходів можуть спричинити радіоактивне зараження місцевості та ґрунтових вод.
Крім того, існує висока ймовірність, що аналогічні роботи можуть бути проведені у найближчий час і на основному могильнику радіоактивних відходів з метою вилучення брухту кольорових металів.
Висновки:
За даними космічної зйомки станом на березень 2021 р. ознак функціонування ДКЗХВ не виявлено, відновлення зруйнованих будівель не проводиться.
Роботи із демонтажу сховища для зберігання рідких відходів (з метою вилучення брухту кольорових металів) можуть призвести до радіоактивного зараження місцевості та ґрунтових вод.
Існує висока ймовірність початку аналогічних робіт на основному могильнику радіоактивних відходів із пошкодженням його цілісності та неконтрольованим розповсюдженням контейнерів з відходами.