Альтернативна енергетика в Україні: проблеми та перспективи розвитку

Своїми думками поділилися:

Леся Василенко – Голова підкомітету екологічного комітету ВРУ

Кирило Криволап – радник Прем‘єр-міністра України 

Коваленко Дмитро – член комісії НКРЕКП 

Ігор Тинний – підприємець, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики

Лоїк Лерміньйо – представник GÜRIŞ в Україні 

Модерував дискусію Денис Казанський – Член Правління ГО «Офіс довкілля»

Вся Європа відмовляється від вугільних електростанцій, намагається збільшити кількість зеленої генерації. Натомість, у нас останні роки зелена енергетика приходить в занепад. З чим взагалі це пов’язано?

Кирило Криволап:

В Національній економічній стратегії до 2030 року Міненерго затвердило зростання ВДЕ на 25 %. Міндовкілля порахувало 30%. Міненерго скептично на це подивилося, тому що вони розуміють, що нам і так складно маневрувати тими потужностями, які є сьогодні.

Президент стоїть на захисті простих людей та їх платіжок. Якщо все це ляже на людей, то платіжка зросте. Якщо економіка почне зростати, тоді ми витягнемо підвищення тарифів та модернізацію. У нас зношені мережі. Ми перші в Європі за показником «сидіння без світла». У нас дуже дороге підключення до нових мереж. У нас немає балансуючих потужностей для створення ринку.

Кажуть, що треба встановлювати газові генератори, але знову ж таки це відобразиться у платіжках.

Ми, як Центр економічного відновлення, в свою чергу, намагаємося казати про те, що ВДЕ – це наш порятунок в питаннях декарбонізації.

Уряд хоче ввести акциз на електроенергію ВДЕ, в чому логіка?

Кирило Криволап:

Це частина діалогу з Верховною Радою. Бо паралельно йде процес прийняття законопроекту, який потрібен МВФ. Ви зрозумійте Міністра фінансів, він розглядає багато варіантів. Законопроект №5600, який вводить акцизний податок в 3,2% на електроенергію ВДЕ, є деструктивним у багатьох позиціях.

Ігор Тинний:

Нема потреби збільшувати платіжки, щоб вирішити кризу тарифів в енергетиці. Потрібно екстрадувати з країни Коломойського – це вирішить 60% проблеми. Друге – потрібно субсидувати тих, кого потрібно субсидувати. Я можу платити більше, мене не треба субсидувати, як і Рената Леонідовича. Коли є висока ціна ресурси, це мотивує його економити.

Дмитро Коваленко:

На сьогоднішній день для НКРЕКП було важливо визначити механізми погашення заборгованості за зелений тариф. [За даними держпідприємства “Гарантований покупець”, станом на 15 березня заборгованість “Укренерго”, яка є джерелом розрахунків за “зеленим” тарифом, становить 17,2 млрд грн (на 1 березня було 15,9 млрд грн), у т. ч. за 2021 рік – 2,86 млрд грн, за 2020 рік – 14,3 млрд грн.]

Кирило Криволап:

Потрібне позитивне сприйняття зеленої енергетики. На жаль, є в країні ряд речей, які створили негатив щодо індустріальних парків, вільних економічних зон, зелених тарифів. Те, що у нас економічна бідність – це факт. Пояснити народу, що треба підвищити тариф заради зелених – доволі складно.

Ігор Тинний:

Не треба піднімати тарифи заради зеленої енергетики. Їх треба переглянути, щоб одні не платили за інших. Перехресне субсидування має бути скасоване. Заради того, щоб вдома ми економили і нас не дурили, а олігархи не заробляли на нас з вами.

Що ви можете порадити на законодавчому рівні, щоб зробити розвиток зеленої енергетики більш ефективним?

Леся Василенко:

Питання ВДЕ не належить до компетенції екологічного комітету ВРУ, воно належить до компетенції енергетичного комітету. Хоча цим питанням мали б опікуватися ці два комітети та ще й економічний. Озеленення енергетичної сфери є ключовим для України, яка задекларувала перехід на зелений курс. Криза, яка створилася у секторі ВДЕ,  полягає у відсутності чесного діалогу. Якщо ми згадаємо для чого і для кого вводився зелений тариф – для однієї людини, для пана Клюєва. Після цього відвертої розмови так і не відбулося. Відбувся хаос на ринку електроенергії.

З боку регулятора, тобто держави, було допущено маса помилок, які призвели, що на сьогоднішній день погашено лише 20% боргів перед інвесторами у зеленій енергетиці. Мали бути запущені аукціони, але правила не виконуються.

Мені дуже імпонує ідея з диференційованими тарифами. Для того, щоб вона спрацювала, ми маємо побудувати навколо сектора ВДЕ нові наративи. Зараз альтернативна енергетика обросла міфами, які використовують великі компанії в сфері вугільної енергетки, що це дорого, невигідно, немає чим балансувати. Але ці тези лунають з кінця двотисячних років. Зараз є нові технології, які дозволяють сонцю, вітру бути більш стабільними.

У нас немає іншого вибору, крім як розвивати ВДЕ. Це наші прямі зобов’язання перед собою та перед майбутніми поколіннями.

Наскільки в Україні важче розвиватися сектору ВДЕ ніж в інших країнах?

Лоїк Лерміньйо:

Сподіваємося, що скоро будуть «зелені» аукціони. Але і банки, і інвестори захочуть отримувати великі відсотки як гарантію, тому що незрозуміло, чи буде кінцева оплата.  Все можливо, якщо буде довіра. Виходить так, що будуть інвестувати якісь кіпріоти, або спеціалізовані інвестори, які інвестують тільки у ризикованих країнах, що створює корупційну складову.

Альтернативна енергетика в Україні: проблеми та перспективи розвитку
Догори